Nabízí vám realitní kancelář podpis rezervační smlouvy? Jaká jsou její pravidla?

10.07.2023

Rezervační smlouva bývá jedním z prvních smluvních závazků, který uzavírá zájemce o koupi nemovitosti s realitní kanceláří.

K čemu slouží rezervační smlouva?

Prakticky jde o písemnou dohodu o zajištění exkluzivity konkrétní nemovitosti pro jediného klienta. Realitní kancelář se tedy v rámci rezervační smlouvy zavazuje k tomu, že nebude nemovitost nabízet dalším potenciálním kupcům. Jejím hlavním účelem je zajištění možnosti koupě nemovitosti pro klienta, který smlouvu podepisuje. V některých případech se lze setkat také s pojmy jako

  • Blokační dohoda,
  • Smlouva o rezervaci,
  • Dohoda o složení blokačního depozitu

A právě poslední z nich v sobě ukrývá i zmínku o prostředcích, jež musí klient při uzavření rezervační smlouvy složit. Obvykle jde o několik procent kupní ceny nemovitosti. Nejvýše může rezervační záloha dosahovat až 10 % předpokládané ceny. Konkrétní podmínky rezervace jsou vždy obsahem konkrétní rezervační smlouvy. Tu je dobré si před podpisem důkladně prostudovat, případně si přizvat na pomoc advokáta. V případě, že se totiž zájemce rozhodne od koupě nemovitosti ustoupit, prostředky zaplacené při uzavření rezervační smlouvy propadají obvykle realitní kanceláři. To je jedno z hlavních rizik podpisu tohoto dokumentu. Nemusí tomu tak ale být vždy.

V jakých případech musí realitní kancelář vrátit rezervační poplatek?

Každá rezervační smlouva je jiná a podmínky jejího plnění závisí do jisté míry na konkrétním případu. Obecně ale platí, že podmínkou její platnosti je uzavření smlouvy mezi kupujícím a prodávajícím. Aby si mohl zprostředkovatel v případě vašeho nezájmu o koupi nemovitosti ponechat rezervační zálohu, musela by být smlouva uzavřena mezi třemi stranami, tedy kupujícím, prodávajícím a realitní kanceláří. V případě, že vám tedy realitní kancelář nabízí k podpisu rezervační smlouvu sama za sebe, máte v budoucnu velkou šanci na získání rezervační zálohy. Detailní informace, případně pomoc při odstoupení od smlouvy naleznete v tomto článku.

Na co si dát pozor při uzavírání rezervační smlouvy?

Rozhodně na sebe nenechte tlačit a nepodepisujte rezervační smlouvu již při prohlídce zajímavé nemovitosti. Realitní makléři na vás mohou tlačit a argumentovat tím, že po vás přijdou další zájemci a lukrativní nemovitost se velice rychle prodá. I když uvažujete o koupi, ponechte si čas na rozmyšlenou, případně na prostudování a úpravy rezervační smlouvy. Vzor rezervační smlouvy vám sice nenabídneme, zato vám pomůžeme stávající rezervační smlouvu zkontrolovat, případně ji přepravujeme tak, aby pro vás byla výhodná. To vše dokážeme zajistit již za 2.500 Kč + DPH. Svěřte nám vaše starosti s koupí nové nemovitosti a my vám s nimi rádi pomůžeme.