Odstoupení od smlouvy s realitní kanceláří

03.08.2023

Smlouvy s realitní kanceláří jsou buď zprostředkovatelské, kdy RK vaším jménem nabízí nemovitost - nebo rezervační, kdy Vám realitní kancelář po složení provize rezervuje nemovitost. Vždy se však jedná o smlouvy spotřebitelské, pokud jste nehledali prostor určený k podnikání. Vy jako spotřebitel jste v tomto režimu slabší stranou a je vám poskytována větší právní ochrana

Nehledejte na internetu vzor na odstoupení od smlouvy s realitní kanceláří - stačí jedna chyba a složenou zálohu zpět neuvidíte

K nastudování spisu potřebujeme čitelný scan rezervační, nebo zprostředkovatelské smlouvy a krátký popis kde a kdy byla smlouva podepsána. Za nastudování smlouvy si fakturujeme částku 1.250 Kč + DPH splatnou předem. Po pročtení smlouvy Vám zavolá náš advokát a navrhne řešení. Pokud je možné Vás zcela nebo částečně vyvázat z nevýhodné smlouvy s realitní kanceláří a budete chtít využít služby naší advokátní kanceláře - odměna za sepsání odstoupení a právní zastoupení je za částku 1.250 Kč + DPH. Věříme, že je to pouze zlomek Vámi složené blokovací jistiny.

Podepsali jste smlouvu v místě prohlídky, nebo elektronicky, či jste poslali pouze scan dokumentu s vaším podpisem?

Pokud je zprostředkovatelská nebo rezervační smlouva uzavřena mimo obchodní prostor nebo sídlo realitní kanceláře popřípadě elektronicky, pak lze od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu. V ojedinělých případech může být lhůta pro odstoupení až jeden rok a 14 dní.

Z naší praxe: Klientka obdržela vypracovanou rezervační smlouvu emailem, kterou si doma vytiskla, podepsala a poslala scan smlouvy na email realitního makléře. Bohužel banka nevyhověla její žádosti o hypotéku. Od podpisu smlouvy uběhly už tři týdny. Realitní kancelář však klientku písemně neinformovala o lhůtě k odstoupení a lhůta se tak podle zákona prodloužila o další rok. My jsme za klientku řádně a včas odstoupili od smlouvy.

Koupili jste vzdušný zámek?

Dalším platným důvodem pro odstoupení od smlouvy je nedostatek ve specifikaci nemovitosti. Podmínkou pro každou smlouvu je, že smlouva musí být určitá. Realitní kanceláře nejčastěji chybují v popisu nadzemního podlaží, podlahové výměry, stavu nemovitosti se zápisem v katastru nemovitostí (na pozemku je věcné břemeno, nebo je v podílovém vlastnictví např. bratra prodávajícího), či prohlášení o nezávadnosti (např. azbest ve zdech).

Z naší praxe: Klientka podepsala rezervační smlouvu na nemovitost, a na místě zjistila, že se jedná o jiné patro a jinou dispozici než bylo v inzerátu. Vzhledem k tomu, že rezervační smlouva na byt v developerském projektu neobsahovala přesnou definici v budoucnu postavené jednotky, šlo od ní odstoupit.  

Neférový přístup realitní kanceláře

Zákon stanoví, že je-li tu okolnost, kterou byste věděli před uzavřením smlouvy a pro kterou byste smlouvu neuzavřeli - máte právo na odstoupení

Z naší praxe: Klient podepsal rezervační smlouvu na nemovitost za konkrétní prodejní cenu. Byl velice nemile překvapen, že při zprostředkovaném jednání s kupujícím byla na Smlouvě o smlouvě budoucí kupní  cena o několik desítek tisíc větší.

Nečinnost realitní kanceláře

Chtěli jste prodat nemovitost a nemít s tím starosti a místo toho, abyste sami prováděli zájemce o koupi? Zákon stanovuje možnost odstoupit od smlouvy neplní-li druhá strana řádně a včas.

Z naší praxe: Klient podepsal exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří o prodeji svého bytu. Bylo mu přislíbeno, že vzhledem k situaci bude mít brzy nespočet nových zájemců. Zájemci však na prohlídky nějak nepřicházeli. Klient zjistil, že realitní kancelář je tvořena jednou jedinou realitní makléřkou, která se po svatbě odstěhovala a jezdit na prohlídky bytu 150 km se jí už tak často nechtělo.

Potřebujete odstoupit o smlouvy s RK?

Vyplňte všechny potřebné údaje a my se vám ozveme co nejdříve zpět.